Müzik Eğitimi


  • Genel
  • 01 Eki 2014
  • mahmutcan
  • 615 views Okunma
  • Yorum Yok

 Müzik Eğitimi

Müzik eğitimindeki amaç, insanın müzik ve sanat çevresi ile olan iletişim ve etkileşiminin düzenli sağlıklı ve verimli olmasını sağlamaktır. Müzik, eğitim sürecinin sanatsal boyutunun yanı sıra, çocuğun kendini ifade edebilmesi ve geliştirebilmesi açısından önemli bir araç olarak kullanılmalıdır. Müzik öncelikle, çocuğun ruhsal yapısındaki aşırı duygusallık ya da olumsuz davranışlarından arınıp, daha sakin ve olumlu bir ortama yönelmesi bakımından önemlidir.

Çocuğun alacağı müzik eğitimi; kişilik gelişimini; etkileyerek, gözlem yeteneğini güçlendirir ve iç potansiyeli ile yaratıcılığını ortaya çıkarır. Sanat; çocuğun içindeki potansiyel enerji ve gücün ortaya çıkmasını sağlar. Amaca uygun ve doğru bir eğitim verildiğinde müzik, çocuk gelişiminde olumlu etkiler bırakır. Zihinsel, duygusal, psikomotor gelişimler ile sanatsal yaratıcılık ve beğeniler çocuğun başlıca gelişim alanlarıdır.
Müzik derslerinde temel amaç bireyin yaratıcılığını arttırmak ve geliştirmektir. Bu amaçla müzik dersleri öğrencilerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmekte, onların mümkün olduğunca katılımcı olmaları sağlanmaya çalışılmaktadır.
Müzik eğitimi planlanırken, çocukların gelişim düzeyleri, müziğe karşı ilgileri ve herhangi bir motivasyona gereksinimleri göz önünde bulundurulmalıdır.
Müzik eğitimleri genellikle çocuklu yaşlarda başlamaktadır, ancak müziğe yeteneği olan herkes eğitim alabilmektedir. Genellikle, büyük yaşlarda ki insanlar çocuklara göre daha sabırsız olduklarından çok hızlı öğrenmek istemektedirler.  Bu fikre kapılmayan ve öğrendikleri uygulayan, düzenli olarak çalışan müziğe yetenekli, müziğe tutkulu olan herkes müzik eğitimi alabilir.

Benzer Yazılar

Piyano Dersi

Piyanist Mahmut CAN Özel olarak, çocuklara, yeni başlayanlara, ileri düzeydekilere ve piyano dersi almak isteyen herkese piyano dersi veriyorum. Özel Piyano derslerim hakkında bilgi edinmek veya piyano dersi almak istiyorsanız iletişim sayfamdaki iletişim bilgilerinden bana ulaşabilirsiniz. Piyanist Mahmut CAN E-Posta:  mhmtcn2011@gmail.com Tel:   0535 361 10 03 Adres: Akpınar mah. Ahmet Yesevi cad. Dikmen – Ankara
Makale'ye Yorum Yapın

Kategoriler

İletişim Bilgileri

Piyanist Mahmut CAN

E-Posta:  mhmtcn2011@gmail.com
Tel:          0535 361 10 03
Adres:    Akpınar mah. Ahmet Yesevi cad. Dikmen – Ankara

Reklam1

http://www.piyanosanati.com/wp-content/uploads/2014/10/piyano11.jpg
piyano1
http://www.piyanosanati.com/wp-content/uploads/2014/10/piyanococuk.jpg
piyanococuk
http://www.piyanosanati.com/wp-content/uploads/2014/10/piyano-dersi.jpg
piyano dersi
http://www.piyanosanati.com/wp-content/uploads/2014/10/piyano-ders.jpg
piyano-dersi
http://www.piyanosanati.com/wp-content/uploads/2014/10/piyano-dersi1.jpg
Piyano Dersi
http://www.piyanosanati.com/wp-content/uploads/2015/09/piyano-kursu.jpg
piyano kursu
http://www.piyanosanati.com/wp-content/uploads/2017/02/piyano-dersi.jpg
piyano-dersi
http://www.piyanosanati.com/wp-content/uploads/2017/02/piyano-dersi-1.jpg
piyano-dersi (1)